Функции на клетката

Всички знаем, че пушенето е лоша идея. А и вероятно сте чували, че да вдишаш пушекът от цигарата на друг също е толкова опасно за здравето ви, колкото и самото пушене. Какво представлява пасивното пушене? Пасивното пушене представлява вдишване

2007-04-20 00:00:00
Всички знаем, че пушенето е лоша идея. А и вероятно сте чували, че да вдишаш пушекът от цигарата на друг също е толкова опасно за здравето ви, колкото и самото пушене.

Какво представлява пасивното пушене?

Пасивното пушене представлява вдишване както на това, което издиша пушачът, така и на димът, който идва от цигарата, пурата или лулата.

Може да изглежда безопасно, но вторичният пушек в действителност съдържа хиляди химикали – от арсениев амоняк до водороден цианид – много от които са доказано токсични или канцерогенни (т.е. причиняващи рак). Тези химикали могат да бъдат открити в доста висока концентрация във вторичния пушек. Всъщност, вторичният пушек повишава риска от:


Така че вторичният пушек може да има ефект не само върху бъдещето на човек. Той може да причини проблеми веднага, като например да понижи физическата активност на човека.

Какво можете да направите.

Да вземем например, че познавате пушач. Дали е баба ви или гаджето ви, няма никакво значение. Дали вие пушите или сте постоянно около някой, който пуши, също е маловажно. Дори минималното излагане на цигарен дим, може да носи опасност за вашето тяло.

Ако сте пушач, опитайте се да спрете. Това не е толкова лесно, защото пушенето е изключително пристрастяващо. Но съществуват много програми и хора, които могат да ви помогнат в смелите ви опити да спрете. И само помислете за ползите: Ще изглеждате, ще се чувствате и ще миришете значително по-добре, да не споменаваме колко пари ще спестите. Кой знае – може би ако сте наясно че по този начин ще предпазите хората, които обичате, това ще ви помогне да спрете..

Ако не сте пушач, помолете пушачите около вас да спазват следните два практични навика:

   1.Нека пушат навън – далеч от хората, особено децата и бременни жени. Димът остава във въздуха часове след като сте изгасили цигарата. Това означава, че ако се пуши в ътре, другите хора също вдишват този въздух. Тъй като димът се просмуква в дрехите, когато пушачите се върнат от вън, те трябва да измият ръцете си и да сменят облеклото си, особено преди да вземат на ръце дете.
   2.Никога да не пушат, когато са в кола с други хора. Отварянето на прозореца може да помогне съвсем малко, ако не друго, поне намалява излагането на другите на вашия дим.

Научно доказано е, че вторичния дим е опасен. Така че, да се надяваме, че пушачите във вашия живот ще се съобразят с тези малки мерки.

Както пушачът избира да си запали цигара, така и непушачът има избор – може да се отдалечи от тези които пушат вкъщи, в училище, на работа, в ресторант. Новите закони улесняват непушачите, в стремежа им да живеят един живот без тютюнев дим.

Да застанете срещу вторичния дим, може да направи живота ви доста по-здравословен и дори да помогне на някой, когото обичате да помисли върху собствения си нездравословен навик. Автор: Александър Ненов

КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия